Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Maloměřice a Obřany.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Maloměřicích a Obřanech a kandidátech ČSSD za Brno-Maloměřice a Obřany.

 


 

Stanislav Dvořák (ČSSD): Obchvat Obřan a´la Brno

Po 13.07.2015 10:41

Představte si, že namísto oblíbené záhumenkové cesty se za obřanskou hasičkou po široké silnici stáčí již od parku na Fryčajově ulici nahoru na Lesnou nepřehlédnutelný špalír aut. A stejně hustý provoz sjíždí Lesnou, napojuje se na Cihelní a mizí v kopci před Bílovicemi. Obřanské sídliště se stává ostrovem a v místním parku by se cítil dobře snad jen hluchý fanoušek exhalací.

Právě jsme sice upustili uzdu fantazie, ovšem jen jsme ad absurdum „zrealizovali“ představu odboru dopravy města Brna, který by za obchvat naší městské části chtěl prohlásit cestu okolo obřanské hasičky směrem na Lesnou.  Toto řešení by z potřebného obchvatu nejen vypustilo celé obřanské sídliště, ale dopravu by do naší městské části spíše přivedlo, než aby ji odvedlo.

Jihomoravský kraj nemá dodnes platný územní plán. Podle odhadů může být hotový až na jaře 2016. Bez tohoto dokumentu však nemohou vzniknout v kraji žádné potřebné dopravní stavby ani obchvaty obcí. Pro Brno budou asi nejvýznamnější součástí krajského územního plánu výstavba dálniční spojky, která spojí D1 v blízkosti města s rychlostní silnicí R35. A také R52 z Rajhradu do Pohořelic, která má v budoucnu vést až po rakouské hranice u Mikulova. Pro městskou část Maloměřice a Obřany bude prioritní, jakým způsobem se bude řešit fakt, že jsme se stali tranzitní obcí a veškerá doprava, včetně nákladní, vede středem naší městské části.  

Vedení naší radnice se k výše uvedenému nápadu odmítavě vyjádřilo začátkem dubna. Naším dlouhodobým záměrem je dostat do územního plánu kraje PŘIJATELNOU variantu obchvatu Maloměřic a Obřan. Jestli bude, nebo nebude přijata, o tom nakonec rozhodnou zastupitelé jihomoravského kraje. Prosazujeme však pouze plnohodnotnou variantu a nikoliv žádná dílčí, a navíc kontroverzní, řešení. Jak se dále bude vyvíjet situace, jestli bude nějaká varianta přijata, nebo jestli se bude problém dopravní zátěže v naší městské části odkládat na doby budoucí, Vás chci ve Zpravodaji průběžně a včasně informovat.

O tom, že „něco“ uděláme s nárůstem dopravy na páteřních komunikacích Karlova, Selská, Obřanská a  Fryčajova se v předvolebním programu zmiňovaly snad všechny kandidující politické strany. Pevně věřím, že stejná jednota bude vládnout i při prosazování řešení, která nebudou poškozovat kvalitu života v naší městské části.

Ing. Stanislav Dvořák, místostarosta MČ Brno Maloměřice a Obřany