Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Maloměřice a Obřany.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Maloměřicích a Obřanech a kandidátech ČSSD za Brno-Maloměřice a Obřany.

 


 

Petra Kačírková (ČSSD): Nová výstavba v Maloměřicích? Ano, ale…

Po 07.12.2015 00:59

Petra Kačírková (ČSSD): Nová výstavba v Maloměřicích? Ano, ale…

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Je bytová výstavba za všech okolností nutná a prospěšná?

Území mezi Obřanskou a Olší láká developery. Záměr společností, vytěžit co nejvíce peněz je možná lidsky pochopitelný, nicméně pro obyvatele naší městské části musí být prioritní lidsky snesitelný rozvoj.

Už nyní v lokalitě operuje firma Stavos. Má schválenou výstavbu 18 rodinných domků a výhledově počítá s téměř třicítkou rodinných domů, osmi bytovými komplexy a jedním mrakodrapem, vizuálně konkurujícímu křivému komínu maloměřické teplárny.

Což určitě bude předmětem dalších jednání s touto společností.

Na druhé straně zrušeného hřbitova má stavět firma Kaláb. Jejich záměr by situaci v lokalitě akceleroval do těžko stravitelných rozměrů. Nejen že by musel vzniknout odbočovací pruh do protisměru, který si vyžádal instalaci semaforu, ale došlo by i k dalšímu posunu tramvajové zastávky směrem k Proškově náměstí, takže vzdálenost mezi zastávkou u mostu a u hřbitova by se neúměrně prodloužila.

Diskutabilní je i výškový index záměru. Kaláb počítá s domy vyššími než například novostavba wellness centra na Cihelní. Jen navážka a srovnání terénu do odpovídající výše se pohybuje s ohledem na stávající stav o 3 – 4metry. Pokud jim nevyhovíme, klesá jejich zájem zlepšit občanskou vybavenost v naší MČ až téměř k nule. Jinými slovy – vybudování třeba dětského hřiště, mateřské školky, obchodu? Nezájem…

Mimo naprosto neřešenou dopravu a deklarovanou neochotu k přiznání společenské odpovědnosti je tu ještě jeden otazník. Kaláb chce stavět v zátopové oblasti. To je problém, jestliže nemáte vyřízený, povolený a postavený protipovodňový val. Což je ovšem pro investora vždy velmi nákladná záležitost. A teď se světe div. S protipovodňovým valem se nyní počítá. Stavět by se měl za peníze daňových poplatníků, nikoliv komerčního subjektu, který má na postavení valu eminentní zájem. To jsou ale náhody, že?

Bude nutné investory, kteří mají své záměry s naší městskou částí, přivést k veřejné debatě, na kterou budete srdečně zváni!

PhDr. Petra Kačírková, Ph.D., členka Komise stavební a investic MČ Brno - Maloměřice a Obřany