Vítejte na webových stránkách ČSSD Brno-Maloměřice a Obřany.

Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Maloměřicích a Obřanech a kandidátech ČSSD za Brno-Maloměřice a Obřany.

 


 

Michal Kačírek (ČSSD): Zelný trh, nebo parkoviště Žít Brno?

St 10.06.2015 07:56

Michal Kačírek (ČSSD): Zelný trh, nebo parkoviště Žít Brno?

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Asi na hodně dlouho jsou pryč doby, kdy na Zelném trhu v Brně šla opravdu koupit zelenina. Jedno z nejdéle sloužících tržišť ve střední Evropě sice přežilo třicetiletou válku a obléhání města Švédy, vpád pirátsko-aktivistického starosty Landy byl už nad jeho síly.

Bývalé vedení města Brna zajistilo rekonstrukci Zelného trhu za více než 60 milionů Kč.  Smyslem obnovy náměstí bylo zkulturnit stánkový prodej, snížit počet parkujících aut, přilákat více lidí a rozesadit je po prostoru náměstí. Náměstí dostalo novou dlažbu, osvětlení, zkrášlující vodní prvky. Projekt narýsovaný za primátora Onderky dodržela nová koalice docela věrně. Tedy až na „drobný“ detail.

Kde ČSSD plánovala lidi a stánky, nasadilo ANO a Žít Brno o poznání těžší kalibr. Namísto 64 stylizovaných prodejen vidíte ve větru leda tak plápolat tři slunečníky z hypermarketu. Farmáři i kupující se jaksi nedostavili. Netransparentní výběrové řízení totiž zatím ponechává stánkaře na Moravském náměstí. Že by náměstí zelo prázdnotou, se ale napsat nedá. Změnilo se v parkoviště made in Žít Brno.

Opoziční zastupitelé upozorňují, že koalice měnila podmínky výběru během výběrového řízení a snaží se dokládat, že někteří již vybraní stánkaři jsou ve skutečnosti „bílí koně“, kteří prodejní místo prodávají jiným. Tento černý mezistupeň by, mimo jiné, vysvětloval to, proč je nyní na náměstí mnohem více aut, než stánků. Při současné míře pružnosti radnice je však řešení v nedohlednu. Nebo možná přesně tam, kde ho Žít Brno chtělo mít.

Ironií osudu se totiž uzavírá otočka hodnotového žebříčku těch z Žít Brno. Mnozí z nich načínali svoji kariéru halasným odmítáním garáží pod zelňákem. A ejhle - po pěti letech mohou jejich služební vozy parkovat nedaleko od úřadu, aniž by se otravovali nějakým sjížděním pod zem. Místa mají v prostoru středověkého rynku více než dost. Kdo by se v takové slavnostní době, vonící opiátem moci a spálenou naftou, věnoval tak podružným věcem, jako nákupu čerstvého ovoce a zeleniny.

Takže, až se k Vám v nestřeženém okamžiku přitočí bodrý chlapík, ostražitě se rozhlédne a pak vám přerývavým hlasem začne šeptat: „ Zeleninka, pane, čerstvá zeleninka ze zahrádky, máte zájem?“, nepanikařte.  Bude to zřejmě jediný způsob jak si ze Zelného trhu odnést to, co z něj nosily generace a generace Brňanů před námi.

Muž zvaný Landa, toho času starosta městské části Brno-střed, opět prokázal svoji zbytečnost.

 /obrazek/3/zelny-trh-mel-vypadat-jinak-jpg-159/

realita v podání Žít Brno se od projektu poněkud liší...

 

 

Přílohy / dokumenty:

ico-jpg Zelný trh měl vypadat jinak!.jpg [JPG, 122 kB]