Najdete zde aktuální informace o našich aktivitách v Brno-Maloměřicích a Obřanech a kandidátech ČSSD za Brno-Maloměřice a Obřany.

St 17.12.2014 08:14

Legenda

Klikněte pro zvětšení obrázku.

Vynálezce Fridexu je z naší městské části. Z ulice Babická.

V těchto dnech, kdy vzpomínáme na ty, kteří již nejsou mezi námi, nelze se ubránit vzpomínkám na místní motoristickou legendu RNDr. Dobroslava Frídka, jehož celý život je spjat s městkou částí, Krasovou (nyní ulicí Babickou).

Mistr sport Dr. Frídek se narodil v sportovní rodině, drobného živnostníka. Rodiče startovali v motocyklových závodech a syn je doprovázel, prožíval s nimi první sportovní zážitky. Otec byl Sokol živnostník a syn po maturitě na gymnáziu nemohl pokračovat ve studiu na Vysoké škole technického učení v Brně. Další roky svého života probíhaly ve Zbrojovce, kde pracoval manuálně. Po několika letech byl přijat na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Po skončení studia pracoval několik desetiletí v brněnském ZKL, později Zetoru, jako chemik-metalurg postupně se vypracoval na vedoucího pracovníka a špičkového odborníka.

Dr. Frídek vynalezl mimo jiné známý Frídex – nemrznoucí směs do motorů. Celý vynález převzala armáda a za odměnu dostal diplom. S jeho působením se spojena též celá řada inovačních postupů – zejména v oblasti tepelného zpracování a úpravy kovů, včetně řešení likvidace odpadních toxických solí.

Životní vášní Dr. Frídka byl od dětství motorismus. Jeho prvním strojem byl terénní motocykl – tříkolka Zündapp poskládána po květnu 1945 ze zbytků vojenských vraků, nalezených na Hádech a v okolí. Během studia na univerzitě se začal zúčastňovat prvních motocyklových závodů zručnosti, dálkových jízd a jiných soutěží. První věnec dostává za závod do vrchu v Útěchově. Za další úspěchy obdrží I. výkonnostní třídu a účastní se své první Mezinárodní šestidenní v tehdejším Gottwaldově. Těchto soutěží přibývalo a to v Anglii, Rakousku, opět v ČSR a to až do r. 1967, kdy závod nedokončil pro zranění. Od roku 1961 začíná jezdit terénní motocyklové závody ve třídách 250 a 350 ccm a od r. 1967 i v „půllitrech“. Soutěží absolvoval celkem 35 a to závodů domácích i zahraničních. V roce 1965 obdržel titul „Mistr sportu“ – současně s další dnes již nežijící legendou motocyklového sportu Františkem Šťastným. S aktivním sportem skončil Dr. Frídek po absolvování celkem 280 závodů, v roce1975.

Dr. Frídek vymyslel a zorganizoval terénní motocyklové závody, které se několik let pravidelně pořádaly pod „Velkou Glajdovkou“ a zapsaly do sportovního kalendáře Brna a okolí. Vedle vlastního závodění se věnoval i zlepšování plochodrážních strojů značek domácí výroby, ESO a Jawa. V první polovině padesátých let byl zakládajícím členem a trenérem terénního motocyklového družstva Dukly Brno. V továrně Zetor založil Dr. Frídek v rámci tamější organizace Svazarmu automotorový tým pod názvem Zetor Racingteam, kde s vozy Alfa Romeo závodili jezdci zvučných jmen – Ing. Jiří Rosický, Dušan Velímský a Stanislav Plíhal. Tento tým se zúčastnil šesti zahraničních a devíti domácích závodů. Po roce 1972 činnost týmu byla pozastavena z finančních a politických důvodů.

Mistr sportu Dr. Frídek, byla legenda a osobnost, nejen místního, ale i celorepublikového významu, která si nezaslouží naše zapomenutí.

Poděkování za poskytnutí podkladů k zpracování článku, manželce paní Frídkové zpracoval